Herceghalomi forgalomszabályozás kérdései
A Budakeszi Járási Hivatal Helyi Katasztrófavédelmi Bizottsága figyelmezteti a járás (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Herceghalom, Nagykovácsi, Páty, Perbál, Remeteszőlős, Telki, Tök, Zsámbék) lakosságát, hogy az éjszaka leesett ónos eső következtében a Budakeszi Járás teljes úthálózatát vastag jégpáncél borítja. A Hivatal kéri a lakosságot, hogy gépjárművel ne közlekedjenek az utakon.
A jegesedés elhárítását a helyi katasztrófavédelem munkatársai nagy erőkkel, folyamatosan végzik az utakon.
Tisztelt IFarkas859!
A herceghalmi belterületi közlekedéssel kapcsolatos probléma évek óta napirenden van. Hol Móric ligeten, hol az iskola környékén, hol máshol. Az önkormányzat sok alkalommal foglalkozott a probléma megoldásával. Volt fórum is erről a kérdésről. A megoldás azért maradt el ezidáig, mert a lakosság nem tudott megegyezni abban, hogy fekvő rendőr, vagy forgalom lassító virágládák, vagy egyebek, és azok hol legyenek.
Most a Boróka utcában került elő ez a probléma. Január 26-án falugyűlés lesz a KEK-ben. Ott elő kellene állni egy olyan kérelemmel, amelyet a Boróka utca minden lakója aláírt (nem egy, kettő, mindenki!) és azt tartalmazza, hogy valamilyen forgalom lassító eszközt telepítsen az önkormányzat a Boróka utcába.
Egyébként a falu (egy utca) közösségének kellene hatni a lakótársakra annak érdekében, hogy tartsák be az együttélés szabályait. A közösségnek ez az egyik értelme.
Az önkormányzati lakások "szenny-kibocsátását" megnéztam. Valóban az esős időjárás miatt (amikor ott jártam) némi murvát kihordtak az autók az útra. Javaslom e probléma felvetését szintén a falugyűlésen.
A másik felvetésére. A közutak tulajdonjoga határozza meg, hogy egy adott útszakaszon mit lehet megvalósítani. Három tulajdonviszony lehet: állami tulajdon, önkormányzati tulajdon és magántulajdon. Ez utóbbi ritka, de előfordulhat. Az állam tulajdonában lévő útszakaszokon semmilyen változtatást nem lehet megvalósítani. Sem leaszfaltozni, sem átépíteni sem odatelepíteni nem lehet semmit. Az Ön által említett két körforgalom tervezetből a Simon tanyánál lévő már évek óta beadásra került. Az állam nem tesz semmit. A lámpás kereszteződésben vélhetően minden rendben van, annál jobb nem lehet, mint hogy lámpa irányítja a forgalmat,
Az 1-es út sebességkorlátozása állami feladat. Az önkormányzatnak nincs lehetősége, vagy joga sebességet mérni. Ez rendészeti feladat.
Több ezer sebességmérőt telepítettek milliárdokért az utak felett szerte az országban és tucatjával állnak a rendőrautóban működő sebességmérők.
Nem tisztem megítélni annak eredményeségét, hogy egy sebesség túllépés függvényében működő lámpa felállításra kerülne. Ennek egy nagy városban van értelme, ahol egymást érik a lámpák. Ha a Simon tanyánál valaki 180-al megy, akkor a lámpa pirosra vált a benzin kútnál. Majd zöldre és az autós már a buszmegállónál ismét 180-al megy. A legközelebbi lámpa valahol ott Bicska környékén van.
A buszmegállónál a vasút felé kézzel működtethető lámpa működik. Ez biztonságos és most már a lépcső és a "lenti" áthaladás is rendezett.
fórumszerkesztő
Tisztelt E. Krisztina!
A lakosság és az önkormányzat már sokszor foglalkozott a településen közlekedő, a sebességkorlátozást be nem tartók problémájával. Számtalan esetben felmerült már "fekvőrendőrök" vagy egyéb forgalom lassító műtárgyak elhelyezése az utakon. Ezek a lehetőségek rendre meghiúsultak, hol azért, mert az elképzelés nem találkozott a lakosság elképzelésével, hol a megépítés költségei nem tették lehetővé a javaslatok megvalósítását, vagy egyszerűen a mentő vagy tűzoltó autók közlekedését akadályozta volna.
Sajnos semmilyen új rendszabály, vagy szankciók kilátásba helyezése nem rettenti vissza a gyorshajtókat. Nem tulajdonítható a sebesség túllépések kizárólagos okának az új leaszfaltozott út, habár kétségtelen, hogy a sima felület csábítóbb a gyorshajtásra, mint a kátyúkkal teli föld út. De az sem lenne szerencsés megoldás, ha a több tízmillóért leaszfaltozott úton most akadályokat kezdenénk telepíteni.
Kézenfekvő megoldásnak az tűnik, ha bárhol a faluban, így a Boróka utcában is amennyiben gyorshajtóval találkoznak, a rendszám alapján jelentsék be a körzeti megbízottnak, vagy a polgármesteri hivatalban jelezzék.