Egy ősi technika nyomában
A Nemzeti Művelődési Intézet által indított ASzakkör program keretében nemezelést tanulhatnak a jelentkezők a KEK-ben. A tanfolyamhoz januárig még bárki csatlakozhat, érdemes kipróbálni.
Kluge-Kövesi Krisztina felügyelete alatt minden kedden nemezelést tanulhatnak az ASzakkör programjára jelentkező fiatalabb és idősebb vállalkozó szellemű herceghalomiak a Kulturális Egyházi Központban.
- Az összes anyagot, színes gyapjúkat, nemezelőtűt, szappant, szivacsdarabkákat és minden egyéb kelléket adják a program keretében – meséli Krisztina, aki a népi játszóház tanfolyamot végzett a Hagyományok Házában, amibe beletartozott a nemezelés is.
Az úgynevezett „finn-módszerrel” dolgoznak, vagyis a szappanos víz és kézimunka segítségével tapasztják össze a gyapjúszálakat. A lúgos kémhatásra a nedves szálak összekapaszkodnak és megmunkálhatóvá válnak. A nemez, nem más, mint az összegubancolt gyapjú, a legősibb kelme, hiszen a szövéshez rengeteg eszköz kel, míg a nemezkészítéshez az alapanyagon kívül jóformán csak a két kéz és meleg víz. A gyapjú a víz és a gyúrás hatására összegubancolódik, összeakadnak a szőrszálak, és egy erős anyag keletkezik
A tanfolyam 20 alkalmas, heti rendszerességgel találkoznak a KEK-ben. A Népművészeti Egyesületek Szövetsége sok-sok szakmában 10-15 perces oktatóvideókat készített, ennek alapján tartják jelenleg a foglalkozásokat, amelyek keretében megismerkedhetnek a nemezelés alapjaival: a különböző minták felrakásával és alkalmazásával a használati tárgyakon. de el lehet jutni odáig, hogy már kalapot, sapkát, táskát, kesztyűt készítenek a résztvevők nemezből. Az eseményen való részvételhez előzetes bejelentkezés szükséges a 06 23 820 082 telefonszámon vagy a kek@herceghalom.hu e-mail címen.
A tanfolyam zárásaként az elkészült tárgyakból kiállítást is rendeznek majd a KEK-ben.